Super Lig

Yeni MHK Başkanı Zekeriya Alp kimdir? Nereli, kaç yaşında? Zekeriya Alp hangi takımlarda oynadı?

Zekeriya Alp kimdir? Bu soru şu sıralar en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Bunun nedeni de Zekeriya Alp’in MHK başkanı olarak açıklanması oldu. MHK’nın son başkanı Sabri Çelik olmuştu. Sabri Çelik’ten önce de Yusuf Namoğlu, Merkez Hakem Kurulu’nun başkanlığını yapmıştı. Sabri Çelik yönetiminde Mustafa Çulcu da MHK Başkanvekili olarak yer alıyordu. Zekeriya Alp yönetimindeki Merkez Hakem Kurulu üyeleri ise henüz belli olmadı!

Merkez Hakem Kurulu başkanı Zekeriya Alp’ın yardımcısı ise Serdar Tatlı oldu.

MHK’NIN YENİ BAŞKANI ZEKERİYA ALP KİMDİR? ZEKERİYE ALP NERELİ?

Zekeriya Alp, 1 Ocak 1948 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ailesi Yugoslavya göçmen olan Alp, Feriköyspor’un alt yapısında futbola başladı. 1966 – 1968 sezonunda iki sene Feriköyspor’da top koşturduktan sonra 1968 yılında Beşiktaş’a transfer oldu.

1978 yılına kadar 11 sezon Beşiktaş’da oynadı. Defans oynadığı için Beşiktaş ile sahaya çıktığı 204 lig maçında 6 gol attı. 1978 yılında da futbolu bıraktı.

Zekeriya Alp, futbol hayatı boyunca 22 defa Türkiye Millî Futbol Takımı’nda forma giydi.

Futbolu bıraktıktan sonra spor yazarlığı, TV yorumculuğu ve spor yöneticiliği yaptı. Çeşitli dönemlerde Beşiktaş yönetiederasyonu’nda görev aldı. Levent Bıçakçı yönetiminde Türkiye Futbol Federasyonu Basın Sözcülüğü yaptı

Zekeriya Alp, aynı zamanda RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesidir.

2012 yılında Yıldırım Demirören’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanlığına gelmesinin ardından TFF yönetimi ona MHK başkanlığı teklif ettiğinde kendisi de şaşırdı. Önce kabul etmedi daha sonra teklife sıcak bakarak MHK Başkanı oldu.

16 Aralık 2014 tarihinde Zekeriya Alp, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı olduğu görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Altyapı Kariyeri:

– 1966 – Feriköyspor

Profesyonel Futbol Kariyeri :

1966 – 1968 – Feriköyspor

1968 -1978 – Beşiktaş

Millî Takım Kariyeri :

1967 – Türkiye U-18

1970 – Türkiye U-21

1971 – 1975 – Türkiye

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu